2022. nov 28.

Milyen TV-t vegyek 2023-ban?

írta: MarketWorld webáruház
Milyen TV-t vegyek 2023-ban?

Ebben a blogbejegyzésben összeszedtük a legfontosabb információkat, melyek segítenek döntést hozni a TV vásárlás során.

Mikor új tévét szeretnénk vásárolni, néha nem látjuk a fától az erdőt. Ebben a bejegyzésben megpróbáljuk a lehető legvilágosabban elmagyarázni, mit jelentenek ezek a kifejezések és funkciók, hogy segítsünk neked a legjobb TV készükék kiválasztásban.

 

     

Képformátum

 

 

Felbontás

 

 

Smart TV

 

 

Mi a QLED?

 

     

Mi az OLED?

 

 

Mi a HDR?

 

 

Csatlakozások

 

 

TV konzolok

 

 

Melyik TV-t vegyem meg?

 

Hogy segítsünk a megfelelő tévé kiválasztásában, felsorolunk néhány pontot. Az alábbi kérdések megválaszolása segít megtalálni a neked legmegfelelőbb televíziót.

  • Képformátum - Milyen közről nézed a tv-t, és mit szeretnél nézni?
  • Kijelző - Az OLED feketéjét, a QLED színeit vagy a LED kényelmét választod?
  • Felbontás - Szeretnél minden részletet látni? Akkor válassz 4K vagy 8K felbontást. Esetleg megelégszel a Full HD-vel?
  • Okos vagy sem - A megszokott módon tévézel, vagy te akarod eldöntöd el, hogy mit nézel?
  • HDR - Több részlet és több szín. Dolby Vision, HDR10+ vagy HLG technológiával szeretnéd nézni?
  • Költségvetés - Olcsó tévét szeretnél, vagy egy csúcskategóriás modellt?
  • Csatlakozások - Hány HDMI port szeretnél?



Használd a col (inch/hüvelyk) cm átváltót itt: 

 

 

Képformátum - Milyen nagy az elég nagy?

 

Az egyik legegyénibb döntés az új tévé kiválasztásakor a méret. Nagyon csábító a lehető legnagyobb televízió megvásárlása, de a nagyobb nem mindig jobb. Ha egy csendes vasárnap délutánon teniszt nézel, nyilvánvalóan nem szeretnéd, hogy minden ütésnél el kelljen fordítanod a fejed. Másrészt nem szeretnél olyan kicsi tévét, hogy egy feliratos film nézése közben távcsőre legyen szüksége a felirat olvasásához.

 

A televízió optimális mérete nagyban függ attól, hogy milyen helyiségbe szeretné elhelyezni, és hogy milyen berendezéssel van a szoba berendezve. Az optimális tévéméretre vonatkozó ökölszabály a tévé és a kanapé (vagy szék) közötti távolság centiméterben kifejezett távolsága, osztva öttel. Ha például a tévét a falra akarja akasztani, és egy 2,5 méter (250 centiméter) távolságra lévő kanapéról szeretné nézni, feltételezzen egy körülbelül 50 hüvelykes tévét. Ez az ökölszabály nem szigorú követelmény, hanem elsősorban a kényelmes megtekintés irányelve, természetesen a személyes preferenciák is szerepet játszanak

 
Ultra-HD képek tartománya

 

Bár a Magyarországon értékesített televíziók többsége 4K vagy annál nagyobb felbontású, az úgynevezett Ultra-HD képek kínálata kissé le van maradva. Majdnem minden mainstream televíziós csatorna Full HD-ben sugározza a műsorait. Az olyan modern streamingszolgáltatások, mint a Netflix és a YouTube kínálnak lehetőséget a filmek és sorozatok 4K minőségben történő megtekintésére, de a 8K jelenleg sehol sem érhető el. Ez egyébként nem jelenti azt, hogy ez az felbontás felesleges. Valójában sok tévé képes a képek felskálázására. Ez azt jelenti, hogy a tévék okosan bővítik a rendelkezésre álló képpontokat, így továbbra is a lehető legtöbbet hozhatod ki a tévédből.

Smart TV - A tévénézés új módja

 

Az elmúlt években sokat változott a tévénézés módja. Manapság a tévénézők már nem akarnak leülni egy előre meghatározott időpontban, hogy megnézzenek egy műsort, hanem akkor akarnak nézni valamit, amikor van rá idejük, vagy amikor kedvük van hozzá. A Smart TV-vel az internet kényelmét hozhatja el a televízióra anélkül, hogy számítógépet kellene csatlakoztatnia a televízióhoz. Az okostévé segítségével gyerekjátékká válik a Netflixe böngészése például a vagy az elmulasztott adást és a nap bármely szakában azt nézheted, amihez éppen kedved van. Nincs okostévéd, de mégis kiváló tévéd van? A Google Chromecast készülékkel vagy tv okosítókkal könnyedén streamelhetsz filmeket és sorozatokat tabletedről, okostelefonodról vagy laptopodról a tévére. Így bármilyen HDMI-csatlakozóval rendelkező tévét Smart-á alakíthatsz.

 

Képernyő: LED, OLED vagy QLED?

 

Amikor tévét nézel, állandóan a képpanelt nézed. Tehát az, hogy milyen panelt használ egy televízió, nagyban befolyásolja a tévézési élményt. Ha új tévét szeretnél vásárolni, választhatsz LED, OLED vagy QLED tévé közül. Mindhárom kijelző lenyűgöző képeket tud nyújtani, de a működésük módja jelentősen eltérhet egymástól. Röviden bemutatjuk, hogyan működnek a technológiák, és ami talán még fontosabb, milyen mértékben különbözik a képminőség.

Mi az a LED TV?

 

Röviden, a LED TV a régi ismerős LCD TV frissített változata. Mindkét televízió folyadékkristályos panellel működik, de a különbség a panel megvilágításának módjában rejlik. A régimódi LCD TV-kben a képernyőt úgynevezett CCFL csöves lámpák világították meg, manapság pedig LED panelt vagy LED szalagot használnak erre a célra. Ennek nagy előnye, hogy a tévék sokkal kevesebb energiát fogyasztanak, vékonyabbak és pontosabban sötétítenek.

Az általános vélekedés szerint a gyengébb modellek a LED-tévék, a csúcsmodellek pedig OLED- vagy QLED-tévék. Ez azonban csak az igazság fele. Számos márka forgalmaz prémium kategóriás LED TV-ket, amelyek lehet, hogy jobban megfelelhetnek az igényeidnek, mint egy OLED vagy QLED TV.

Ha LED TV-t keresel, különböző típusok közül választhatsz. Nevezetesen Edge-Lit, Full Array és manapság már MiniLED TV-k is. A különbség az ilyen típusú LED-tévék között a LED-ek mennyiségében és elhelyezésükben rejlik.

Ha tehát új, csúcskategóriás tévét szeretnél vásárolni, ne hagyd ki a LED-et, és vedd figyelembe ezt a technológiát is.

Mi az a QLED? - Folyékony kristályok


A kvantumpont-technológiaként is ismert QLED az LCD képernyő legmodernebb változata. A QLED képernyő többek között nanokristályok, más néven kvantumpontok légiójából áll, amelyek mérete változhat, így különböző színeket tudnak megjeleníteni. Ez biztosítja, hogy a kívánt színek a lehető leghűbben jelenjenek meg. A kvantumpontok rétege mögött egy LED-panel található, amely nagyon pontosan vezérli a kvantumpontokat. Még jobb képet szeretnél? Manapság Neo QLED televíziók közül is választhatsz. Ezekben a televíziókban a kvantumpontokat akár 40-szer kisebb LED-ek vezérlik. Ennek eredményeképpen több fér el a képpanelen, és a képernyő még pontosabban szabályozható a még szebb kép érdekében. A QLED képernyők éles, tiszta képet nyújtanak, és széles betekintési szöggel rendelkeznek, így akár oldalról is nyugodtan nézheted a képernyőt.

Mi az az OLED? - 8 millió fény

 

Az OLED nem használ háttérvilágítású panelt, de ebben a képernyőn minden egyes pixel saját fényből áll. Egy 4K televízió esetében ez több mint 8 millió LED-fényt jelent. Ezek az apró fények egymástól függetlenül tudnak be- és kikapcsolni. Ennek eredményeképpen az a szín, amelyet egy képpontnak meg kell jelenítenie, nem szivárog át a környező képpontokra, így a színvisszaadás rendkívül pontos. A képernyő egy részének feketének kell lennie? Ekkor a pixelek fényei teljesen kialszanak, és valóban mélyfekete színt jelenítenek meg. Az OLED képernyők valamivel drágábbak, mint a QLED képernyők, de borotvaéles képet nyújtanak, példátlan fekete szintekkel.

HDR - Ahogy a filmkészítő tervezte

 

A HDR egy meglehetősen új technika, amely biztosítja, hogy a kontraszt, a fényerő és a színek minden eddiginél jobban jelenjenek meg, így a képek még szebbek és valósághűbbek lesznek. A HDR a High Dynamic Range (nagy dinamikatartomány) rövidítése, ami azt jelenti, hogy a koromfekete és a hófehér közötti különbség nagyon nagy, és a kettő közötti számos érték megjeleníthető. A HDR nagy előnye, hogy a pixelenkénti intenzitás nagyon pontosan megjeleníthető, így nagyon sötét és nagyon világos területeket helyezhet egymás mellé anélkül, hogy az intenzitást módosítaná. Így nézőként pontosan azt látod, amit a filmkészítő a fejében tartott.

Csatlakozások - Az összes eszköz a tévén


Ha használni szeretnéd a tévét, akkor a tévét valamire csatlakoztatni kell. Ez lehet egy digitális dekóder vagy egy Chromecast, de lehet kábel vagy egy régi videomagnó is. Ha új tévét vásárolsz, érdemes megnézni, hogy milyen eszközöket (és hányat) szeretnél a tévéhez csatlakoztatni, és alaposan ellenőrizd, hogy a kiszemelt tévé rendelkezik-e elegendő csatlakozóval. Az alábbiakban felsorolunk néhány gyakori csatlakozást, és elmagyarázzuk, mire használhatod őket.

HDMI: Manapság a HDMI a legelterjedtebb csatlakozó. A HDMI a High-Definition Multimedia Interface rövidítése, és ma már a számítógépek, laptopok, bluray-lejátszók és egyéb perifériák tévéhez való csatlakoztatásának a szabványa. A HDMI nagy előnye, hogy nemcsak képet, hanem hangot is továbbít. Így már nincs szükség extra kábelre. Szeretnéd csatlakoztatni legújabb eszközeit? Akkor válassz HDMI 2.1-es HDMI-vel rendelkező tévét, hogy a lehető legtöbbet hozhasd ki belőle.

 

TV jel (kábel): Ha tévét szeretnél nézni, és nem kaptál külön dekódert a szolgáltatódtól, akkor a tévét a műholdas vagy kábeles csatlakozáson vagy a d CI+ porton keresztül csatlakoztathatod. A CI+ port (vagy Common Interface port) a va TV oldalán található nyílás, amelybe egy modult helyezhet be. Ezt a modult a TV-szolgáltatójától kapod, és a TV-jel vételére használják, hogy zavartalanul nézhesd a TV-t.

 

USB: Manapság szinte minden új tévé rendelkezik USB-porttal. Ennek segítségével könnyedén csatlakoztathatsz külső merevlemezeket vagy USB-stickeket a tévéhez, majd nagyon egyszerűen megtekintheti a tartalmakat rajta. Nagyon praktikus, ha például meg szeretnéd mutatni a nyaralási fotóid barátaidnak és családtagjaidnak.

 

Komponens- és SCART-csatlakozók: Ha régebbi perifériákkal rendelkezel, például DVD-lejátszóval, Super Nintendóval vagy videomagnóval, a SCART- vagy komponenscsatlakozás még mindig jól jöhet. Ha ezek már nem szerepelnek azon a tévén, amelyre szemet vetettél, nézd meg a tartozékainkat is. Jó eséllyel van köztük megfelelő adapter. Így élvezheted a nosztalgiát vadonatúj tévéden.

 

Nézz szét a kínálatunkban!

 

 

Válogass márkák szerint!

 

 

 

 

 

 

 

 

Szólj hozzá