Milyen szárítógépet válasszak?
Szárítógépek típusai, előnyei és legfontosabb funkciói

Már egyáltalán nem számít luxuscikknek, használatukkal nem kell kerülgetnünk a lakásban a vizes ruhákat, ami egyébként hosszútávon az egészségünknek sem tesz jót, hanem kizárólag egy konnektor szükséges a működésükhöz, nem úgy, mint korábban, amikor még át kellett fúrni a falat, hogy kivezessük rajta a meleg gőzt.
Viszont a szárítógépek használata nagy energiaigényű is lehet, éppen ezért nem mindegy, milyen készüléket is választunk. Ebben fogunk most segítséget nyújtani.
1. Teljesítmény

Az egyik leggyakrabban előforduló kérdés és visszatartó erő a vásárlás folyamán a fogyasztás, hiszen közismerten megdobhatják azt ezek a készülékek. A jó hír erre vonatkozóan az, hogy az új típusoknál a gyártók ezt a problémát folyamatosan orvosolják a rohamosan fejlődő technológiának köszönhetően, így például a hőszivattyús szárítógépek lényegesen kevesebbet fogyasztanak, mint a kondenzációsok.
Egy kondenzációs szárítógépet alapvetően D-től B energiaosztályig vásárolhatunk meg, a hőszivattyús szárítógépek viszont már A-tól A+++ között állnak a rendelkezésünkre. Ezáltal a hőszivattyús gépek értelemszerűen drágábbak, viszont fele annyi a fogyasztásuk és a ruhákat is sokkal jobban kímélik, így hosszútávon ezek a típusok minősülnek jó befektetésnek.
A szárítógépeket működési elvük alapján 3 csoportra osztjuk fel:

• Kondenzációs szárítógépek: a nedves levegőt a gépen belül keringteti, a vizes levegőt egy hőcserélő rendszeren keresztül lehűti és az így kicsapódó vizet egy tartályba gyűjti, vagy csövön keresztül kiengedi a lefolyóba.
• Hőszivattyús szárítógépek: zárt rendszeren belül keringteti a meleg levegőt és lehűtve azt párátlanítja. Előnye, hogy alacsonyabb hőfokon szárít, így kezelni tudja a kényesebb ruhaneműket is.
• Mosó- szárítógépek (kombinált): egyre elterjedtebb típusnak számítanak most már a mosó- és szárítógépek egyben. Alapvetően azoknak ajánlatos ez a készüléktípus, akiknek logikusan kevesebb hely áll rendelkezésükre a lakásban. Viszont, a mosó- szárítógépek lényegesen kevesebb kapacitással bírnak, mint szabadonálló társaik, ugyanis 2-3 kilogrammal kevesebb ruhát képesek szárítani, így folyton kompromisszumot kell kötnünk annak érdekében, hogy ugyanannyit mossunk, mint amennyit szárítani tudunk. Előnyük viszont, hogy jóval kevesebb energiát és vizet használnak, mint elődjeik. A kifolyócsövön keresztül távozik a víz, bekötésük egyszerű, mint egy hagyományos mosógép esetében.
2. Szárítási kapacitás
Azt, hogy milyen szárítógépet vásároljunk kapacitás tekintetében, tulajdonképpen úgy határozhatjuk meg, hogy megnézzük, hetente átlagosan hányszor kell mosnunk.
Gyakoriság
|
Javasolt szárítógép (kapacitás)
|
Kevesebb, mint heti 3 alkalom
|
• 4-5 kg
|
Heti 3-6 alkalom
|
• 5-7 kg
|
Több, mint heti 6 alkalom
|
• 8-10 kg
|
3. Extrák (kijelzők, funkciók)

Fontos szót ejtenünk az ECO funkcióról, amely nem elérhető még minden készülék esetében, viszont ezzel funkcióval az energiafogyasztás csökkenthető, minimalizálható.
A vasalást és gyűrődést könnyítő funkció jelentősen megkönnyíti otthoni munkánkat, sokkal puhább és simább állapotban vehetjük ki ruháinkat és a vasalás is sokkalta gyorsabbá válik ezen funkció használatával.
A drágább árkategóriájú készülékek esetében már elérhetők okostelefonra fejlesztett applikációk is (WiFi funkció), amelyek segítségével nyomon követhetjük a szárítási folyamatokat akkor is, ha éppen úton vagyunk.
Reméljük, tudtunk segíteni az ideális szárítógép kiválasztásában. :-)