Hogyan válasszunk kávéfőzőt?
Az egyes géptípusok előnyei és hátrányai
Ha kávéfőző vásárlására adod a fejed, számos tényezőn át kell rágnod magad mielőtt választanál egy adott típusú gépet. Érdemes végiggondolnod, hogy milyen funkciókkal rendelkező gépezetet szeretnél, naponta mennyi kávét iszol, milyen minőségben igényeled azt, illetve, hogy mi az a ráfordítható összeg, amit hajlandó vagy befektetni egy gépezetbe.
Mint már említettük, a lefőzendő mennyiség rendkívül fontos kérdés vásárlás előtt, csak reggel iszol egy csészével munkába indulás előtt, netán szükséged van arra, hogy le tudj főzni egy egész kancsónyi adagot egyszerre? Gondold végig a kávéfogyasztási szokásaid, majd mérlegelj!
Csak és kizárólag eszpresszót fogyasztasz, vagy szeretsz kísérletezgetni a különböző ízekkel? Utóbbi esetben egy kapszulás kávéfőző remek választásnak bizonyulhat, mert lehetőségek egész tárháza vár rád a különböző ízesítésű kapszulákkal. Míg előbbi eshetőségnél egy eszpresszófőző kellőképp kiszolgálja igényeidet.
Továbbá a piszkos anyagiakat is vedd fontolóra! Nem mindegy, hogy hosszú távon mekkora összeget költesz kávézásra. A kapszulás kávé meglehetősen költséges tud lenni, illetve egy automata kávégép beszerzése is magas költségekkel jár, azonban mindegyik rendelkezik előnyökkel, ezért neked kell eldöntened, hogy számodra melyik a legmegfelelőbb géptípus. Alább sorra vesszük az egyes kávéfőzők előnyeit és hátrányait, aminek tükrében könnyebb döntést hozhatsz vásárlás előtt.
| Tudtad?
A kávé a világ második legértékesebb forgalmazott árucikke az olaj után. |
| Kotyogós kávéfőző
Amikor gyerekként beléptél otthon vagy akár nagyszüleidnél a konyhába és már messziről érezted a szétáradó kávéillatot, a füledet pedig megcsapta az enyhén visító kávéfőző, akkor már tudtad, hogy az első dolog, amit meglátsz a konyhába lépve, az a jó öreg kotyogós szerkezet lesz. Ez a típusú kávéfőző nem mostanában látta meg a napvilágot. Alfonso Bialetti, aki 1919-ban alapított üzemet, ahol kezdetben fémfeldolgozás és gépgyártás zajlott, 1933-ban fejezte be a Moka Express, vagyis a klasszikus kotyogós megalkotását. A kis berendezést 1946-ban ismerte meg széles körben a nagyközönség, ekkor kezdték el importálni globálisan a terméket. A háztartási gép hódítása azóta is tart, máig több mint 330 millió darabot adtak el belőle világszerte.
A kotyogós kávéfőző működése azon alapul, hogy a forró víz gőzzé alakulva átpréselődik felfelé az őrölt kávé rétegén. Ennek a főzési módnak a hátránya, hogy zaccos végeredményt kaphatsz, valamint túl magas hőfokon történő melegítés esetén könnyen égett nedűvé válhat a kávéd. Ennek ellenére a kotyogós továbbra is népszerű, hiszen ez a legolcsóbb formája a kávéfőzésnek.
| Filteres kávéfőző
Ebben a készülékben a felső részen található szűrőbe kell elhelyezned a kávét vagy teát, majd ezen át fog lecsordogálni az alsó tartályba a koffeintartalmú ital. A háztartási kisgép előnye, hogy gyorsan, nagy mennyiségű kávéhoz juthatsz általa. A filteres kávéfőző hátulütője, hogy működés közben nem alkalmaz nagy nyomást, vagyis gyenge minőségű kávét kapsz végeredményül. Emiatt érthető módon egyre kevésbé használják ezt a fajta gépet.
| Tudtad?
Feldolgozatlan állapotban a kávé piros bogyós gyümölcsre hasonlít és bokorban terem. A kávébab név pedig megtévesztő, valójában kávémagról beszélhetünk. |
| Eszpresszó kávéfőző
Senkinek sem kell bemutatni a szinte már hungarikumnak számító Szarvasi kávéfőzőket, amelyek a presszófőző kategórián belül tarolnak hazánkban. A Szarvasi céget 1952-ben alapították, azóta tart töretlen népszerűsége. A megvásárolható termékek közül kezdetektől fogva nagy népszerűségnek örvendett a kotyogó, mely egyszerű használata révén az egyik legelterjedtebb alternatívát nyújtja, ha kávéfőzésről van szó. Azonban a később teret nyert elektromos eszpresszó kávéfőzők tovább borzolták a kedélyeket, hiszen kitűnő szűrőképességük révén lágy, zamatos koffeinbombát állítanak elő. Általában 2 és 6 személyre elegendő duplapresszó lefőzésére alkalmasak a készülékek. Ha az erős fekete kávé híve vagy, neked való a Szarvasi.
| Párnás kávéfőző
Ez a típus a porciónkénti működési elvet követi, egy párnában kb. 7 grammnyi kávéőrlemény található. A készülék használata egyszerű, a kis koffeinforrást a számára kijelölt rekeszbe kell helyezned, majd a tartályba töltött, már felforralt vizet egy gombnyomásra a párnán keresztül a csészébe folyatja a gép. Egyszerre maximum két csésze kávét tudsz készíteni egy ilyen géppel.
A berendezés előnye, hogy a párnáknak gyakorlatilag nincsen ökológiai lábnyoma, mivel azok teljes mértékben komposztálhatók. Továbbá a párnák bármelyik gyártó készülékéhez használhatók, e tekintetben nem vagy márkához kötve. A kávéfőző a könnyen tisztítható kategóriába tartozik, elég egy párna nélküli kört indítani, és belülről már csillog is a készülék. Azonban a tejhabosítóval felszerelt kisgép már más tészta, ebben az esetben kicsit nehezebb dolgod van, érdemes gyakrabban időt és energiát szentelni a tisztítási folyamatnak. A kávéfőző hátránya, hogy a párnák folyamatosan érintkeznek a levegővel, ami ronthatja a kávé ízét, valamint csökkenti eltarthatóságának idejét.
| Kapszulás kávéfőző
A kapszulás kávéfőzők nem számítanak régi motorosnak a készülékek piacán, viszont annál népszerűbbek. A kapszulás kávéfőzés egyik legnagyobb előnye a gyorsaságában rejlik, a gép bekapcsolás után kevesebb, mint egy perc alatt felmelegíti a tartályban lévő vizet, majd miután behelyezted a kapszulát az arra kijelölt tartóba, és rázártad a fejet, onnan már csak egy gombnyomásra vagy a friss koffeinbombától. A kávéfőző egy beépített víztartályból nagynyomású vízpumpa segítségével préseli át az őrleményen a vizet.
Ma már rengeteg kávékapszula közül válogathatsz, és bármikor kipróbálhatsz egy új ízt, amikor kedved szottyan. A kapszulák általában műanyagból vagy alumíniumból készülnek és újrahasznosíthatóak, erre figyelj oda, mielőtt az összes kapszula a kukában landolna. Illetve arra is ügyelj, hogy a kapszulákat nem univerzális használatra készítik, mindegyik géphez általában a saját márkájú kapszulája illik. A kapszulás kávéfőző tisztaságban verhetetlen, ugyanis nem kell megküzdened sem zacc-cal, sem a lecsöpögő kávéval, mindössze a kapszulagyűjtő ürítésére kell ügyelned.
| Tudtad?
A legtöbb csésze kávé fejenként a skandináv országokban fogy. |
| Automata kávéfőző
Az egyre fejlődő technológiának köszönhetően az egyszerűbbektől a rendkívül okos gépekig minden megtalálható ebből a típusból a piacon, árban pedig a határ a csillagos ég. Ezt azonban ellensúlyozza a későbbi minimális fenntartási költség – ha egy csésze kávéval számolunk, akkor ez a főzési mód olcsóbb, mint a kapszulás. Az automata kávéfőzők előnye, hogy közvetlenül főzés előtt őrlik meg a szemeket, így mindig garantált a nedű frissessége. A gép a kiválasztott italtól függően, optimális nyomáson préseli át a vizet a kávéőrleményen. Ha tejes ital fogyasztása mellett döntesz, a készüléknek az sem okoz problémát, ugyanis (kivitelezéstől függően) a külső vagy belső tejtartálynak köszönhetően felmelegíti a tejet is, majd hozzáadja a kávéhoz.
Az automata kávéfőzők más extra funkciókkal is rendelkeznek, amelyek által saját igényeidre szabhatod a lefőzendő adagot, ilyenek például a tejhab állaga, a víznyomás, a kávészemek őrlési fokozata. Kifejezetten fontos, hogy az automata gépek az öntisztító belső folyamatok mellett kívül is megfelelő ápolást kapjanak, vagyis a tejtartályt, a fúvókákat és a tömlőket is rendszeresen kell tisztítani.
Reméljük, hogy tudtunk segíteni a döntésben, és minden kávéfőzéssel kapcsolatos problémád megoldódik egy hipermenő géppel.
Kellemes kávézást kívánunk!